Léto s ušima

Letošní léto je jaksi ve znamení ušních potíží a bolestí, zánětů zejména zvukovodu, a to ne jen u dětí, což by nebylo tak neobvyklé, ale dokonce i u dospělých. 

Tyto potíže mají vesměs stejný původ: bazén. Přesněji bazén s vodou, která je díky horkým dnům a nocím nezvykle teplá.

Všechny případy také spojuje delší pobyt ve vodě - právě díky teplotě, potápění, skákání do vody a uvíznutí vody v uchu.

Ve všech případech, které se ke mně během léta dostaly, pacienti nejprve navštívili ORL/pediatra/ pohotovost, byli zaléčeni ušními kapkami - kombinace ATB a steroidu (Gentadex, Maxitrol), někteří už “svým způsobem” užívali perorální ATB přípravek, protože kapky nezabíraly. Ve všech případech také používali analgetika pro zvýšenou bolestivost potíží.

To vše bylo jako výchozí stav společné, než se k řešení potíží podala homeopatika. Ale aby to nebylo “tak jednoduché”, ve všech případech jsem musela použít několik léků, buď se symptomy měnily a podle toho se následně měnil i předpis, anebo jsem rovnou dávala kombinaci, zejména v případech s vysokou bolestivostí. Musím přiznat, že u některých jsem se pořádně zapotila, mozkové závity a repertorium frčely na plné otáčky, na desku stolu nebylo vidět přes množství otevřených Materií medik. U některých došlo doslova i na modlení, zejména při náznacích případných komplikací. Ale všechny se nakonec podařily vyřešit.

Pro zajímavost uvádím tři vybrané případy:

Martin, 13 let

Chlapec má už několik dní zalehlé levé ucho, na ucho špatně slyší, jako by v něm byla voda, pocit tlaku v uchu, nejvíce bolí navečer a v noci, přes den je to spíš jen nepříjemné. Už 3 dny kapou Gentadex od ORL lékaře, stav se nelepší, naopak to v noci bolí víc a začíná pobolívat i pravé ucho, na noc musejí dát Ibalgin, aby zaspal. Diagnóza na ORL: zánět zvukovodu, bubínek mírně prosáklý.

Ptám se na více podrobností v období, kdy ho ucho trápí, a zjišťuji, že: navečer má mírně zvýšenou teplotu, je unavenější, než obvykle, jí mnohem méně - respektive nemá vůbec chuť k jídlu, máma ho donutí sníst aspoň něco, dá si tedy jen nějaké ovoce, nic, co by musel kousat. Nesnese dotek na bolavém ucho nebo v okolí. Když otevře ústa, v uchu ho píchne, také nepříjemné bolestivé pocity, když kousal sousto. Stav se nijak nevyvíjí, je to už několik dní pořád to samé, spíše trochu horší. Martin má tendenci polehávat, více kouká na TV, zakrývá se, ale v noci špatně spí. Stav se vyvinul po opakovaném koupání v bazénu, několik dní po sobě trávil odpoledne v bazéně - skoky, soutěže v potápění. S ušima nikdy problém neměl. 

 

Začínám s lékem Kali Muriaticum c30, 3 dávky po 2 hodinách a pak dát vědět. Po 3 dávkách začalo v uchu “trošku bublat a jakoby se tam sypal písek”, jinak nic. Noc stejná, jako předešlé - Ibalgin, aby usnul a opět se v noci budí bolestí. Další den začalo v uchu od rána víc píchat, bodat a pálit, je to celkově bolestivější, víc bolí i druhé ucho, zvýšená teplota hned od rána, polehává hned od rána. Podávám HeparSulphur c30 - 3 dávky po 2 hodinách - pak dát vědět, doplňuji kombinací TS (tkáňovýc solí) - KaliMur, Sillica a FerrPhos a rovnou přemýšlím, co dáme na večer: už si v hlavě probírám rubriky zhoršení v noci, silná bolest - Bell, některý z Mercuriů, Chammomila, Capsicum? Pomůžu si rubrikou “bolest ucha, která ruší spánek” - a tam už jsou jen 4 léky: Merc, Phosp, Sil a Zinc. Probleskne mi jeho nenápadná zmínka o tom, že když leží, dává si teď polštář výš, že tak ucho bolí miň. A to už z repertorizace krásně vyskočí Phosp jako výrazný lék. Dáváme Phosp c30 ve 3 dávkách po 2 hodinách, pak dát vědět. Už během těch 4 hodin se chtěl najíst, u TV už seděl, neležel, celkově lepší energie a v uchu už tolik netlačí a nebolí. V noci ale ucho zase rozbolelo, dávka Ibalginu, spal ale už celou noc. Ráno se domlouváme na Phosp c30 4 dávky do 18. hodin, stále stejné TS a po 18.hod dát vědět. Stav přes den byl mnohem lepší, ucho odlehlo, ale stále slyší trochu hůř, odpoledne už hrál online PC hru s kamarády, pak si ale potřeboval na chvíli lehnout, byl unavený. Na noc maminka dala Ibalgin, už jen pro jistotu. Další den zůstáváme u stejného dávkování Phosp c30 a TS, po 18.hodině kontrola - mnohem lepší energie, ucho stále mírně zalehlé, spíš v něm svědí, chce se “poškrábat drátkem”, doma už ho to vůbec nebaví. Svědění ucha už vidím trochu jako proving, takže na další den už radím dát dávku Phosp jen kdyby se to celé začalo vracet. S odstupem se dozvídám, že ten pocit zalehnutí ještě pár dní trval, ale kuličky ani soli už do něj maminka nedostala. (Phosph se krásně potvrdil symptomy akutního onemocnění, ale musím přiznat, že Martin působil také svou celkovou konstitucí celkem fosforicky: byl štíhlý, i když mu nebylo dobře a viděla jsem ho jen v monitoru PC, měla velké zářivé oči.  Tuto korelaci jsem si ale zpětně uvědomila, až se uzdravil Navíc to není pravidlem, že akutní smyptomy tak pěkně ladí s celkovým obrazem.)

 

Tomáš, 57 let

Další zajímavý případ byl rovněž zánět zvukovodu, také z bazénu, ale tentokrát u dospělého muže, 50+ let.

Pan Tomáš, 57 let, na ORL - zánět zvukovodu, kapky Gentadex, později celková ATB, analgetika. Tomáš se potápěl na dno bazénu kvůli nějaké menší opravě, už při potápění měl nepříjemný pocit tlaku v uších. Potíže začaly vpravo - pocit bublání, zalehlé ucho, tlak, hůř slyšel, na ORL dg. zánět zvukovodu, kapky Gentadex. Potíže se po 1-2 dnech zmírnily, ale den na to se objevily v levém uchu, tentokrát silnější bolest, silně omezené slyšení, tlak a bublání, celková slabost, malátnost, únava, občas v uchu silně píchlo. V noci nakonec pro bolest nemožnost usnout, proto analgetikum, v noci dokonce opakovaně - budil se bolestí. I přesto chodil do práce, nějak to zvládal, po práci ale vždy pořeboval hned zalehnout, odpočinout, cítil se silně vyčerpaný. Když se bolestivost ještě zhoršila, na kontrole na ORL lékař předepsal ještě celková ATB.

 

Homeopaticky jsme začali lékem KaliMur c30, 2 dávky po hodině, pak dát vědět- nic výrazného se nezměnilo, respektive k rozjetému levému uchu se opět začalo vracet i to pravé. Pan Tomáš zmínil, že má potřebu si v autě, doma i v práci pustit klimatizaci - po mém zděšení a varování, že právě to může být důvodem přetrvávání potíží mě ubezpečil, že si chladný vzduch nepouští přímo na sebe, ale zkrátka má potřebu “čerstvějšího, svěžejšího vzduchu”. Předepisuji Pulsatillu, další velký ušní lék, 4 dávky c30 přes den a k tomu TS FerrPhos, Silica, KaliMur. Večer kontrola - není to horší, ale ani lepší. Pacient zmiňuje víc to bodání, jako by tam občas projel šíp a taky bolest v noci taková, že neusne a budí ho v noci, bez Ibalginu to nejde. Na další den tedy podávám Silica c30 - zase jeden z léků, kdy bolest ucha nedovolí spát a bingo! Bolestivost a pocit zalehnutí postupně ustoupí, další noc již bez analgetik, lepší energie, ještě pár dní na Silica c30 dávka ráno a večer a TS a vše je zase ok. (Každopádně i tady celková energie pana Tomáše dost připomínala Silicu: příjemná, decentní komunikace, měl typicky “silikovskou” větší hlavu, méně vlasů, častá respirační onemocnění, která se prý vlečou a nikam neposouvají.)

 

Ivanka, 7 let

Do třetice je tu případ malé Ivanky, který mi dal dost zabrat. Ivanka má už hodně rozjetou bolest ucha, přes den pláče bolestí, nenechá si na ucho sáhnout, i náušnice bolí, od pediatra dg. zánět zvukovodu. Důvod: opět bazén, voda v něm teplá, potápění, skákání, uši plné vody. Ivanka kape opět ATB + steroid kapky, nepomáhá, a celý den leží, poplakává, na ouško si dává polštář, uvnitř v uchu ji bolí, štípe, píchá, nechce nic jíst, jen trošku pije, navečer se ouško rozbolí tak, že jen na chvíli pomůže Ibalgin, jinak je celou noc vzhůru. Stěžuje si na bolest za uchem a taky při otevření úst, nemůže plně otevřít pusu. Ze stejného důvodu nechce moc jíst. Při opakované zmínce o bolesti za uchem a zarudnutí doporučuji návštěvu na ORL, kvůli případným komplikacím se zánětem mastoidu. Nález ve zprávě zní výrazně mírněji než jak na bolest reaguje Ivanka - uvažuji tedy o lécích s výrazným vjemem bolestí - Caps, Cham, Bell, Canth - ale který?

Dáváme HeparSulfur c30 vyloženě jako případnou prevenci komplikovaného zánětu, Canth c30 pro silné pálení a konkomitantní symptomy při močení, Silica c30 a domů přibaluji ještě asi 10 dalších léků v potenci c30, protože tuším, že toto bude oříšek. Zároveň podáváme TS - Silica, FerrPhos, KaliMur. Ivanka je současně i na ATB léku podávaném perorálně, ale stav se nikam neposouvá.

Více než dva dny bolesti a probdělé noci. Další den se jí podaří usnout už dopoledne a prospí celý den - tím nastane mírný obrat k lepšímu, nervy si odpočinou… Po delším spánku je na tom Ivanka o něco lépe, ouško už tolik nebolí, má mnohem lepší energii, ale ouško je vizuálně horší: otekl celý boltec, otok je i za boltcem a k tomu ičást tváře, Ivanka nemůže pořádně otevřít pusu. Zato je už bez teploty, má mnohem lepší energii a náladu, uco už nebolí tolik, co teď? Už posté repertorizuji, nyní i s oteklým boltcem a podávám lék Petroleum a také podle etiologie “starou dobrou” Dulcamaru. Ivanka se cítí výrazně lépe, bolest je o 90% lepší, ale ouško má stále viditelně oteklé. Za dva dny se stav postupně výrazně zlepší.

 

Tak to jen malá ochutnávka mého intenzivního léta s ušima.

 

Závěrem malý souhrn typických ušních homeopatických léků:

 

Dulcamara:

  • velký lék na onemocnění z vody, promoknutí, prochladnutí vodou, ale i na typické ušní potíže s vodou v uchu u plavců
  • vynikající na podzimní nachlazení ze sychrava a jejich prevenci
  • častým konkomitantním příznakem s nachlazením je pocit nevolnosti, nechuť k jídlu

 

Kali Muriaticum:

  • velký lék na vodu v uchu a následné potíže u plavců
  • ucho zalehlé, bublání, zbytková voda v uchu
  • bohužel, ve většině případů tohoto léta skoro nezabíral. Ale moc ráda Kali Mur podávám jako TS při jakýchkoli potížích se sliznicemi a tam funguje moc pěkně.

 

Mercurius Dulcis:

  • opět specialita pro typické potíže plavců - zalehlé ucho až hluchota, zánět a bolestivost Eustachovy trubice, bolest při polknutí vystřeluje do ucha - podrobněji v MM

 

Sulfur:

  • v repertoriu vyjde jako specialita na bolest, zánět a potíže s ušima hlavně u dětí, výrazné je, že problém nastal po skákání do vody
  • ostatní symptomy jsou podle charakteristiky typické pro Sulfur

 

Petroleum:

  • u tohoto léku je kromě jiného výrazná bodavá bolest při polknutí
  • pacient je zimomřivý, chce být přikrytý
  • je zde také otok, malé pacientce se otok rozšířil ze zvukovodu na celý boltec a jeho okolí

 

Chammomila/ Belladona/ Capsicum/ Mercurius/ Hepar Sulfur:

  • u každého z těchto léků je hlavním symptomem intenzivní bolest, pro více podrobností a rozdíly je dobré kouknout do MM

 

Mercurius:

  • intenzivní zánětlivé potíže, zhoršení projevů a bolestivosti navečer a v noci
  • bolest ucha je často komplikací ještě i jiného zánětu v těle
  • podrobné symptomy typické pro Mercurius - v MM

 

Pulsatilla

  • obrovský dětský lék celkově, takže i “na uši”
  • všimnete si, že je to každou chvilku jinak - sekrety, bolestivost, suchost - v průběhu dochází k až paradoxním proměnám, ale vždy platí, že projevy jsou mírné, neboli dítě nemá hysterický amok, ale pláče mírně, jemně, chcete ho pohladit, uklidnit, politovat - a právě toto zabere

 

Silica

  • obrovský lék se širokým použitím při téměř jakýchkoli zánětech
  • bodavé bolesti, chce mít ucho zakryté, celkově se chce držet v teple

 

Hepar Sulfur

  • vynikající lék při jakémkoli zánětu, zejména když se symptomy projevují delší dobu - nemoc se jakoby zasekne
  • pacient má velmi silnou potřebu tepla - bude zakutaný pod dekou, ucho si bude zakrývat, i když je v místnosti skoro 30°C
  • těžká noc - pláče až křičí bolestí, nenechá si na ucho sáhnout - u dětí

 

Aconit

  • klasický lék na jakékoli onemocnění, ketrá se vyvine velmi prudce, rychle a náhle - odpoledne byla ještě jako rybička a teď má smrt v očích!
  • intenzivní bolest, horečka, velká žízeň, strach, neklid, panika
  • typické pro náhlé onemocnění z prochladnutí - zejména prochladnutí ve větru

 

Verbascum - divizna

  • toto vypadá na klenot, který jsem u ušních potíží zatím neměla možnost vyzkoušet, byl mi doporučen homeopatickými kolegyněmi z UK ve formě ušního oleje - běžně k dostání v UK naturopatických prodejnách
  • MM také uvádí možnost použití divizny v teplém oleji přímo do ucha, dále popisuje potíže zejména vlevo, bolest zasahuje až do obličeje, horší mluvením, žvýkáním či pohybem vůbec, silné záchvaty bolestivosti
  • v repertoriu vidím jako výrazné a relativně unikátní rubiriky: UCHO: bolest při stisknutí čelistí, bolest při jídle, bolest při pohybu dolní čelisti potíže u dětí, kromě jiných rubrik společných pro všechny “ušní léky”
  • tento lék bych v potenci dnes předepsala v případu Ivanky, ymslím, že by jí byl udělal moc dobře

 

Příjemné letní dny u vody bez komplikací Vám přeje Jana Valentová, homeopatie SoulCentrum Prostějov

_________________________________________________________________________

Bibliografie:

  • Morrison Roger, MD: Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické materie mediky
  • Morrison Roger, MD: Homeopatický průvodce fyzickou patologií

 

Příjemné letní dny u vody bez komplikací Vám přeje Jana Valentová, homeopatie SoulCentrum Prostějov

www.soulcentrum.cz

 


Komentáře

Přidat nový komentář